81 751 76 45 www.swidnik.pl
Stanisława Wyspiańskiego 27, 21-040 Świdnik

Deprecated: ltrim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /var/www/swidnikczystaenergia.pl/wordpress/wp-includes/formatting.php on line 4467

Projekt pn. „Świdnik przyjazny środowisku – edycja II – budynki mieszkalne (pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne)” realizowany jest przez Gminę Miejską Świdnik w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, działania 4.1. Odnawialne źródła energii.

            Wartość projektu wynosi 5,09 mln zł, z czego dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 3,95 mln zł.

Dotacja i wkład własny dla gospodarstwa domowego po przetargu ukształtowały się następująco:

InstalacjaDotacjaWkład mieszkańca
Fotowoltaika o mocy 2,16 kWp        11 568,50        3 130,30
Fotowoltaika o mocy 3,24 kWp17 357,004 696,60
 Pompa ciepła10 625,003663,40 

Zakres projektu obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła dla właścicieli prywatnych nieruchomości znajdujących się na terenie Świdnika, którzy zgłosili się do projektu a ich nieruchomości spełniają warunki techniczne do montażu. Zostanie wykonanych 219 instalacji fotowoltaicznych, w tym instalacje składające się z 6 paneli o łącznej mocy 2,16 kWp oraz 9 paneli o łącznej mocy 3,24 kWp. Montaż instalacji fotowoltaicznej umożliwi produkcję energii elektrycznej za pomocą monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych – urządzeń dokonujących konwersję promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Dodatkowo zostanie zamontowanych 55 pomp ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 300 l oraz ze sterownikiem umożliwiającym zastosowanie systemu fotowoltaicznego. W celu monitorowania ilości wytwarzania energii elektrycznej oraz pracy pompy ciepła instalacje zostaną wyposażone w moduły komunikacyjne. Monitoring pracy instalacji będzie odbywał się z poziomu portalu internetowego.

     Dzięki zwiększeniu wykorzystania energii z odnawialnych źródeł energii realizacja projektu przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego w Świdniku. Zmniejsza się ilość gazów cieplarnianych oraz innych substancji szkodliwych emitowanych do atmosfery, a także ilość odpadów wytwarzanych dotychczas przy spalaniu tradycyjnych surowców energetycznych. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na zamontowanie instalacji odnawialnych źródeł energii mogą liczyć na zmniejszenie kosztów wytwarzania energii cieplnej lub/i energii elektrycznej w swoich gospodarstwach domowych.

OKRES TRWAŁOŚCI PROJEKTU

  • Instalacje mogą być wykorzystywane tylko na potrzeby socjalno-bytowe. Nie mogą być wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu montażu instalacji należy posiadać odrębne liczniki energii, tak aby była możliwość monitorowanie wielkości energii pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej na potrzeby socjalne.
  • Okres trwałości projektu, w trakcie którego instalacja jest własnością Gminy trwa 5 lat od momentu dokonania ostatniej transzy dofinansowania w ramach projektu. Po tym czasie instalacje zostaną przekazane mieszkańcom na własność. 
  • Zamontowanie dodatkowej instalacji fotowoltaicznej jest możliwe po łącznym spełnieniu następujących warunków:

1) zostanie wykonana osobna instalacja fotowoltaiczna (nie ma możliwości modyfikowania instalacji zamontowanej w ramach projektu lub łączenia obu instalacji w okresie trwałości projektu),

2) energia wyprodukowana przez obie instalacje nie przekroczy zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energie elektryczną,

3) zostaną zamontowane osobne liczniki, co da możliwość weryfikacji ilości energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji zamontowanej w ramach projektu.